Venlat

Karkki-Rastin Venla-joukkueet kasattiin tänä vuonna hyvissä ajoin ja yhteishenkeä nostatettiin milloin Kino Laikan baarissa milloin retkinuotion äärellä. Kisareissujakin tehtiin aika paljon ja tunnusteltiin suunnistajien kevätkuntoa. Harjoitusviestinä juostiin Taalintehtaalla Finnish Spring -viestit neljän naisjoukkueen voimin. Pieni porukka kävi jopa Mikkeli-Jukolan harjoitusmaastossa Mannilan Sydänmaalla ja Anttolassa Viestiliigan kuntosarjassa toteamassa maastot vaativiksi ja raskaiksi. Venlojen avaukseen saatiin vielä mukavat hellelämpötilat, joten tiedettiin vastustajien hyytyvän ensimmäiseen ylämäkeen! Karkki-Rastin Venlat eivät tätä hätkähtäneet vaan rynnistivät innolla risukkoihin, ylämäkiin, notkoihin ja soille! Varsinkin risukoissa loikkiminen on meille Karalaisille tuttua puuhaa.

Avausosuuden (5,8km) suunnistivat Inga-Maria, Tanja L ja Eeva-Liisa. Kaikki tulivat vaihtoon alle kahden tunnin hymyssä suin. Kakkososuus oli pitkä kuin nälkävuosi (8,6km) ja siihen oli laitettu rautaisen kestävyyden omaavat Tanja N, Tuija H ja uutena suunnistusmaailmaan tullut Liisa. Vaihtoon tultiin kaikki rastit löytäneinä ja väsyneinä mutta onnellisina! Kolmannen osuuden ”pikamatkaa” (5km) taittoivat Maiju, Päivi ja Eila. Heistä Maiju ehti tuoda kartan seuraavalle viestinviejälle ennen vaihdon sulkeutumista ja Tiina saikin mennä ankkuriosuudelle (7,7km) ilman uusintalähdön hässäkkää. Maaliin Tiina toi ykkösjoukkueen hienosti sijalla 474! Kakkos- ja kolmosjoukkueiden ankkurit Tuija N sekä toinen uusi suunnistajamme Sari lähtivät maastoon lauantai-illan uusintalähdössä. Härdelliä oli jonkin verran ollut alkupään rasteilla, mutta sieltä tultiin hyväksyttyjen suoritusten kera maaliin! Joukkueiden sijoitukset olivat 1192 ja 1277. Päällimmäisenä kisafiiliksenä tuntui olleen hauskuus ja suunnistusajatuksena maaston vaativuus, eli päästiin olemaan ihan elementissämme!

Ensi vuotta innolla odottaen ja uusia suunnitelmia tehden, naisten viestimanageri Inga-Maria.

Jukola - voimalla seitsemän miehen

Oivoivoivoi, minkä maaston Mikkeli Jukolan järjestäjät olivatkaan löytäneet. Mäkeä, jyrkänteitä, tiheikköä, suota, risukkoa eli pelkkää priimaa! Ja tämähän sopi Karan sonnilaumalle.

Kuten viimeiset ~20 vuotta, niin nytkin Kara ykkösen aloittajana toimi Rantala, nyt tosin Karan uusi tulokas Joonas, Tommyn vetäydyttyä vihdoin eläkkeelle aloittajan hommista. Ja ai kuinka nuorennusleikkaus tuottikaan heti tulosta! Ykköselle pummia, sitten vilkku päälle ja vastustajista ohi. Kahdentunnin taistelun jälkeen Joonas saapuu vaihtopuomille hienolla sijalla 293!

Kakkososuudelle metsään säntäsi sitten Rantalan Tommy, viimeksi lamppu päässä edellisessä Jukolassa, joten yösuunnistusta treenattu. Ykkösen pusikkorastia rastiympyrässä pyörien, ja muutamia huonoja reitinvalintojan tehden vaihtoon sijalla 254.

Kolmoselle metsään päästettiin irti pomminvarma tekijä Villan Juha. Rastit löytyivät, mutta spekulaatioissa kävi ilmi, että pitkillä väleillä tuli tehtyä huonoja reitinvalintoja. Vaihtoon sijalla 234.

Neloselle metsään laitettiin nuorta verta ja intoa, kun Mikkelin kallioita lähti kouluttamaan Erosen Jero. Kun on taitoa, niin kokemusta ei tarvita, rata loistavasti läpi ja vaihtoon sijalla 233!

Vitososuudelle viestikapulaa lähti kuljettamaan Fäldtin Mikko. Alkupään haastavat rastipisteet tuottivat hieman tuskaa, mutta senjälkeen alkoi lippu löytyä. Vaihtoon sijalla 241.

Kutosella viestiä jatkoi Reinikaisen Antti. Kostautuikohan liian kova alkukiihdytys, kun alkupään pari ekaa rastia tuotti hieman ongelmia. Senjälkeen alkoi lippu halkeemaan. Vaihtoon ennen yhteislähtöä ja viestin parhaalla sijalla 227.

Pitkälle ja kuumalle seiskaosuudelle päästettiin irti Havennon Jukka. Rastit löytyi, mutta pitkämatka ja helle otti matkalla hetkellisesti veronsa. Lopussa kuitenkin piristysruiske ja selkiä alkoi tulemaan vastaan. MAALIIN sijalla 249!

Viimevuoden sijoitus parani yhdellä!

Karan Jukolan kakkosjoukkue teki myös huikean nousujohteisen suorituksen joukkueella: (Suluissa vaihtosija)
Jari Jokitöyrä (1324)
Henri Fäldt (1227)
Jooa Eronen (1171)
Juha Jumisko (1050)
Juha Eronen (979)
Matti Lindroth (900)
Pasi Himilä (804)

Huikeeta tekemistä taas molemmilta jengeiltä. Ensivuonna sitten unohdetaan mäet, kun sonnilauma ryhmittäytyy Kotkan lentokentälle haastamaan muita joukkueita ja itseään.

- Tommy